Válási mediáció
Statisztikákból tudjuk, hogy a harmonikus párkapcsolatban élők egészségesebbek, jobb a problémamegoldó gondolkodásuk, hatékonyabban küzdenek meg a stresszel tovább élnek, és még sorolhatnánk az előnyeit. De, a rossz párkapcsolat betegít. Senkitől nem elvárható, hogy altruista módon benne maradjon egy rossz kapcsolatban. Hogy a „csak a gyerekek miatt bírom” elmélet áldozatává váljon, hisz épp azt teszi tönkre, akiért feláldozza önmagát. A válással fenyegetni veszélyes dolog. Egymást tisztelő, a gyerekeiért felelősséget vállalni tudó párok elkészítik a mérleget, mielőtt közösen meghozzák a döntést. Felteszik a kérdéseket- Mit veszítek/veszítünk, mit nyerek/nyerünk a válással. Mi az egyén szerepe/felelőssége a kialakult helyzetért. Ha megkeressük a jó válaszokat, lehetőségünk van a jelenlegi kapcsolatot rehabilitálni, értékeit megőrizni Hasznunkra tudjuk fordítani mindezt, hiszen megkönnyíti a leválást. Tisztelettel lenni a másik, és az ügy iránt-az elkövetkező, új kapcsolatok záloga lehet. Fel tudjuk úgy építeni az új kapcsolatot, hogy ne kövessük el a régi hibákat, hogy a régi kapcsolat ne kísértsen.

Amikor úgy tűnik, hogy egy kapcsolat olyan mértékben megromlott, elszürkült, nincs esély az együtt maradásra, válási mediációban vehetnék részt a felek. Miért éppen mediációban? Miért ne a bíróságon, peres úton bontsák fel kapcsolatot? A bírósági bontóperben a több erőforrással /anyagi-egzisztenciális,pszichés/ rendelkező fél diktál, ő tudja jobban érvényesíteni akaratát. A mediáció a nyertes-nyertes helyzet kialakítását célozza meg, így senki nem érzi, hogy legyőzték őt. Ezért könnyebb betartani a megállapodás, hisz mindkét fél egyenlő arányban részese a döntésnek.A bíróságot nem lehet kihagyni, de a mediációs szerződésben foglaltakat a bíróság hitelesként elfogadja. Így a mediáció a bontóperrel szemben rövid, költségkímélő, és kevésbé fájdalmas. Talán a legfontosabb megállapítás: nem mások döntik el helyettünk, a jövőnket. Ez a szerződés ne csupán megállapodás, szövetség legyen a felek között.
Egy kis kitekintés: a WHO /Egészségügyi Világszervezet/ Általános Jólléti Skáláján a harmonikus házasságban élők esetében a legalacsonyabb a depresszió, a szorongás. Kevésbé sérülékeny a vitalitásuk, jobb a stresszel szembeni megoldó stratégiájuk. A rossz házasság viszont betegít.